In memoriam papeže Františka

Originální text

Konference františkánské rodiny

Prot. N. 23/2025

Bratřím a sestrám františkánské rodiny

DOPIS GENERÁLNÍCH MINISTRŮ FRANTIŠKÁNSKÉ RODINY

Na památku Svatého otce papeže Františka

Drazí bratři a sestry,

Pokoj a dobro všem bratřím a sestrám františkánské rodiny.

Se srdcem naplněným vděčností, ale i hlubokým zármutkem se my, generální ministři františkánské rodiny, chceme společně s vámi rozloučit s naším Svatým otcem papežem Františkem, který se vrátil do Otcova domu.

V této době, kdy nás náš milovaný papež František opustil, cítíme naléhavou potřebu zamyslet se nad hlubokým významem, který jeho přítomnost měla pro nás jako syny a dcery svatého Františka z Assisi. Nebylo to náhodou, že si Jorge Mario Bergoglio pro svůj pontifikát zvolil jméno Poverella z Assisi: tato volba od samého začátku odhalila cestu života a poslání, kterou důsledně následoval až do konce svých dnů.

 

Papež, který žil podstatu františkánského charismatu

Papež František významným způsobem žil ducha našeho serafínského otce. Jak bychom si mohli nevzpomenout na jeho slova pronesená během jeho návštěvy Assisi 4. října 2013: „Z tohoto místa pokoje, kde se narodil a žil svatý František, opakuji se silou a tichostí lásky: Respektujme stvoření, nebuďme nástroji zkázy! Respektujme každého člověka: ať ustanou ozbrojené konflikty, které krvaví zemi, ať zbraně mlčí a všude ať nenávist ustoupí lásce, urážka odpuštění a neshoda jednotě.“

Kristus jako střed, láska k církvi, primát modlitby, cesta evangelijní jednoduchosti, blízkost chudým a posledním, péče o náš společný domov, úsilí o smíření, mír a dialog: to byly pilíře františkánského charismatu, které řídily jeho Petrovu službu.

 

Univerzální bratrství

S obzvláštním dojetím vzpomínáme na to, jak nás ve svém poselství františkánské rodině 8. května 2021 u příležitosti stého výročí časopisu „San Francesco Patrono d’Italia“ nabádal: „Pokračujte v cestě inspirováni postavou Chudého z Assisi, který věděl, jak žít podstatu tím, že ji spojoval s milosrdenstvím ke všem ostatním, zejména k těm nejchudším a nejopuštěnějším. Snažte se převádět františkánské hodnoty do konkrétního každodenního života a buďte i nadále pozorní ke ‚znamením doby‘.“

Jeho encyklika Fratelli tutti, inspirovaná zejména naším serafínským Otcem, zůstane jednou z nejsilnějších výzev k univerzálnímu bratrství v naší době, výzvou k rozpoznání sebe sama jako bratrů a sester ve světě rozervaném rozděleními a konflikty.

Papež František toto prohlášení podpořil silou svého hlasu, kterým připomněl světu jeho odpovědnost vůči přítomnosti a životu druhých, zejména pokud se jedná o migranty a uprchlíky, oběti násilí a války, bezdomovce, vězně, ty z mnoha „neviditelných“ v našich městech.

Svými gesty i slovy se prezentoval jako opravdový bratr a nabádal všechny, aby nezanedbávali děti, starší lidi a ty, kteří žijí na okraji společnosti, která se často honí za ziskem. Důrazně také upozorňoval na hodnotu žen a pomáhal budovat široké a pevné společenství – bohatství dostupné každému z nás.

Výzva k společnému kráčení křesťanského společenství dala církvi tvář bratrství a setkání s jinými kulturami a náboženstvími závan naděje.

 

Péče o stvoření

Jak bychom mohli zapomenout na impuls, který papež František dal péči o náš společný domov encyklikou Laudato Si', hluboce zakořeněnou ve františkánské spiritualitě? Je dobré si to připomínat, když slavíme 800 let Chvalozpěvu stvoření.

4. listopadu 2020, když se obracel k jedné z našich rodin, řekl: „Svatý František nás zve, abychom rozjímali o stvoření s úžasem a vděčností v očích, nikoli s nenasytným postojem těch, kteří všechno vykořisťují a nic nerespektují. Kéž vás Poverello naučí vcítit se do každého, dát svou kreativitu do služby těm posledním a žít zdravé napětí směrem k pravdě a spravedlnosti spolu s vnitřním klidem.“ Realita, kde je vše propojeno a Bůh je středem tvorů a bytostí, je mnohem víc, než jakýkoli ekologismus, a stále čeká na to, aby byla dobře prozkoumána a převedena do konkrétních životních rozhodnutí pro jednotlivce i společnosti.

 

Církev chudých a pro chudé

Od začátku svého pontifikátu papež František snil o „chudé církvi pro chudé“, kráčeje ve stopách svatého Františka, který se přihlásil k Paní Chudobě. Na jednom ze svých posledních setkání s františkány, 17. června 2023, u příležitosti osmistého výročí Řehole svatého Františka, nám řekl: „Chudoba není sociologická teorie ani móda, ale je to následování Ježíše na cestě pokory a odhalení sebe. Je to hmatatelná láska, která se stává službou a darem. Naléhavě vás, drazí bratři a sestry, vyzývám, abyste byli vždy radostnými svědky této evangelijní chudoby, kterou svatý František žil, když se zbavil všeho, aby následoval Pána.“ Zdá se nám, že toto poselství v průběhu let jeho Petrovy služby dozrálo a vždy nás vedlo k tomu, abychom se znovu zaměřili na to, co je podstatné. Vnímáme to jako zralý plod Druhého vatikánského koncilu, který nejen inspiroval papeže Františka, ale dal váhu jeho hlasu, protože z něj čerpal co nejplnějším způsobem.

 

Výzva k pokračování na františkánské cestě

Když truchlíme nad jeho odchodem, přivítejme duchovní odkaz, který nám zanechal, jako vzácný poklad, kterého si máme vážit a který má přinášet ovoce. Nejlepší způsob, jak uctít památku papeže Františka, je nadále žít charisma našeho Svatého otce Františka s obnoveným nasazením, hlásat evangelium napřed svým životem a pak svými slovy, snažit se být nástroji pokoje v rozděleném světě a žít univerzální bratrství se všemi tvory.

Tak nás učil a žádal: „A v tom všem, drazí bratři a sestry, jste povoláni žít v bratrství a cítit se součástí velké františkánské rodiny. V tomto smyslu vám připomínám Františkovo přání, aby celá rodina zůstala jednotná, a to zajisté s respektováním rozmanitosti a autonomie jednotlivých částí i každého člena. Ale vždy v živém společenství jedněch s druhými, abychom společně snili o světě,

v němž všichni jsou a cítí se jako bratři a společně se snaží jej budovat (srov. Enc. Fratelli tutti, 8); muži a ženy bojující za spravedlnost a pracující pro integrální ekologii, spolupracující na misijních projektech a stávající se tvůrci míru a svědky blahoslavenství.“

 

Zveme celou františkánskou rodinu, aby se modlila za blahoslavenou duši papeže Františka, aby ho Pán přijal do svého království světla a míru, kde bude konečně moci kontemplovat tvář Toho, kterému s takovou láskou sloužil na zemi.

Ať tě chválí, můj Pane, naše sestra smrt těla,

žádný živý člověk jí nemůže uniknout. .“

 

S bratrskou láskou, ve společenství, které nás všechny spojuje v Kristu,

Vaši generální ministři a prezidentka

 

Br. Massimo Fusarelli OFM, generální ministr

Br. Carlos Alberto Trovarelli OFMConv., generální ministr

Br. Roberto Genuin OFMCap., generální ministr

Br. Amando Trujillo Cano TOR, generální ministr

Tibor Kauser OFS, generální ministr

Francés Marie Duncan OSF, prezidentka IFC-TOR

 

(překlad Markéta Terezie Kubešová)