Bratr Vítr

Schiopetto, Daris OFM

Ať tě chválí, můj Pane, bratr vítr

 

 

 

 

a vzduch i oblaka, jasná obloha i každé počasí,

 

 

 

 

kterým živíš své tvory.

 

 

 

 

 

 

 

František děkuje Pánu za každou změnu počasí, neboť všechno je užitečné pro dobro celého stvoření. Je možné ji rozšířit díky za déšť, za krásu duhy – symbolu pokoje mezi nebem a zemí, za blesky – jinými slovy za všechno, co někdy vytváří z nebeské oblohy velkou scenérii přítomnosti Boha, který se stará o každé bytí a svou prozřetelností je vždy přítomný v životě světa.

Mezi těmito jevy vystupuje do popředí bratr vítr, který je důležitý, neboť přináší oblaka deště a tím umožňuje přirozené zavlažování a zajišťuje tak žatvu a obživu člověka. Letní vítr přináší osvěžení a připomíná tichý vánek, který Eliáš rozpoznal jako přítomnost Boha (srov. 1Kr 19,12-13), podzimní vítr mění barvy a vůně země připravující se k odpočinku. Je to tedy strofa, která naznačuje střídání ročních období a tím přirozené plynutí času, kde život vždy vítězí na smrtí zimy. Proto v ní poznáváme také ostrý chlad zimy, která přináší jinovatku, sníh a led: „Všechny větry, velebte Pána. Studeno a teplo, velebte Pána. Zimo a chlade, velebte Pána. Blesky a mraky, velebte Pána (Dan 3, 65.67.69.73).

Jako každý biblický člověk pokládá František vítr, vzduch a oblaka za projev oživujícího vanutí, díky kterému se každý tvor může uchovat při životě, Ducha svatého, který vane, kde chce: „Bratr vítr je přímo spojený se stvořitelským dílem … a stává se obrazem této moci, symbolem stvořitelského vanutí, které udržuje všechny věci v bytí. Bratr vítr je oslavovaný … jako výraz pozorné a činné přítomnosti Boha v celém svém stvoření“ (Van-Khanh N.N.Gesú Christo nel pensiero di San Francesco).

Každá meteorologická změna slouží životu, proto každý okamžik, který proběhne před našima očima, nám ukazuje Otce, který se stále stará o své tvory, je plně činný v projevech života, který pochází od něho, a právě ten je prvním svědectvím jeho lásky, kterou můžeme pozorovat v každé chvíli.

Daris Schiopetto OFM

VITA MINORUM 3-4/2004